اخبار دکو فرش
  • 18
  • 129 مرتبه
دست مزد بافندگان فرش خراسان شمالی نصف کارگران عادی ست

دست مزد بافندگان فرش خراسان شمالی نصف کارگران عادی ست

1398/02/12 12:12:05 ب.ظ

به گزارش دکوفرش، به نقل از ایسنا، محمدی ، با اشاره به اینکه بافندگان فرش نیز به عنوان جامعه کارگری محسوب می شوند، افزود: اما میزان دست مزد این افراد نیز اندک است و با حقوق یک کارگر برابری نمی کند.

وی ادامه گفت: به رغم اینکه طی چند ماه قیمت هر تخته فرش دستبافت دوبرابر شده است اما میزان دست مزد بافندگان فرش این استان تغییری پیدا نکرده است.

محمدی اظهار کرد: اگر در حال حاضر هر بافنده قالی برای خود کار کند وضعیت مالی وی بهتر از آن خواهد بود که برای کارفرما کند.

وی در پاسخ به این سوال که بیشتر بافندگان قالی بر این امر معتقد هستند که اگر خودشان به تنهایی کار کنند، فرش های بافته شده به سختی از آن ها خریداری می شود؟ تصریح کرد: اگر یک بافنده فرش از نقشه و مواد اولیه خوب استفاده کند، کالای تولید شده وی به راحتی خریده می شود.

رئیس اتحادیه قالی بافان بجنورد تاکید کرد: اما از آنجاییکه وضعیت مالی این افراد مناسب نیست این افراد نمی توانند از مواد اولیه و نقشه خوب استفاده کنند در نتیجه مجبور هستند برای کارفرما کار کنند که دست مزد اندکی به آن ها داده می شود.

وی بیان کرد: بیشتر بافندگانی که برای خود کار می کنند از نقشه های استفاده می کنند که متعلق به ۱۰ سال گذشته است.

محمدی گفت: هم اکنون دست مزد یک بافنده فرش در این استان بین ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان و یک کارگر روز مزد بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است.