کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ثبت‌نام  / ورود به حساب کاربری  )
سبد خرید (0)
متن

اجزای دار قالی
دار قالی بافی دستگاهی ست که جهت بافت قالی از آن استفاده می‌شود و اساس آن چهار چوبی مرکب از دو چوب عمودی و دو چوب افقی است که به وسیله اتصالاتی در یکدیگر چفت و بسته می‌شوند.


اجرای اصلی انواع دارهای قالی بافی:


*سردار و زیردار

عبارتند از دو تیر موازی با زمین که  با راست رو ها اسکلت اصلی دار را تشکیل میدهند و وظیفه مهار چله ها را به عهده دارند.


*راست روها

در دو سمت دار قالی و عمود بر سردار و زیردار قرار می‌گیرند و وظیفه نگهداری و مهار سردار و زیر دار را دارند.


*هاف

میله ای استوانه ای شکل از جنس چوب و نازکتر از چوب کجو در دارهای کجودار که بین سردار و کجو قرار میگرد.وظیفه چوب هاف حفظ و تشدید فاصله و زیر و رو (ضربدر) در میان چله‌ها است، و با قابلیت حرکت به سمت بالا و پایین، ردیف ضربدرها را نیز به بالا و پایین حرکت داده و موجب تسهیل عملیات پودکشی می‌شود.


*کوجی

کوجی، نیره گی، شفت، گله، گرت کجو (همه یک اسم) میله ای استوانه ای شکل که قطر آن از 4 تا 6 سانتی متر می باشد. چله ها را تنظیم و تفکیک می کند و از کجی کناره های فرش جلوگیری می کند. به طور سنتی دارهای ترکی تبریز فاقد چوب کوجی هستند. و کوجی بیشتر در دار فرش هایی که با سیستم فارس (به وسیله ی دست) بافته می شوند استفاده دارد. 


*گوه

زبانه ای گونیا شکل است که در دارهای چوبی برای شل و سفت کردن چله و موقع چرخاندن فرش استفاده می شود. به این صورت که در شکاف مستطیل شکل راست روها قرار می گیرد و با کوبیدن گوه به سمت داخل فاصله ی سردار و زیردار بیشتر شده و تارها سفت و محکم می شود و در صورتی که یک گوه سفت تر و یا شل تر از دیگری کوبیده شود. دار از شکل خود خارج و قالی کج می شود.


*نیمکت

چوبی ست به پهنای حداقل 35 سانتی متر و چهارپایه که برای نشستن بافنده مورد استفاده قرار می گیرد.


تهیه کننده:امین سامی

ثبت سفارش
تعداد
عنوان