کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ثبت‌نام  / ورود به حساب کاربری  )
سبد خرید (0)
متن

توصیه های مهم بهداشتی و ایمنی به قالیبافان1-توصیه می شود در صورتی که بافت فرش در منزل انجام می شود بعلت وجود گردوخاک حاصل از عملیات بافت و جهت جلوگیری از به خطر انداختن سلامت خانواده و بخصوص اطفال،دار قالی را در اتاقی غیر از نشیمن نصب شود.

2-دیوار و سقف کارگاه قالی بافی باید از مصالحی ساخته شود که از نفوذ رطوبت جلوگیری و مانع از نفوذ گرما و سرما شود.

3-کف کارگاه باید هموار و بدون چاله باشد و با مصالحی مانند موزائیک یا آجر پوشیده شود تا هم قابل شستشو باشد و هم مانع لغزیدن کارگران شود.

4-رنگ دیوارها و سقف کارگاه قالی بافی باید روشن و بهتراست سفید باشد.

5-بهتر است که کارگاه قالی بافی دارای پنجره باشد تا نور کافی و جریان هوا را تامین کند و ترجیحا دارای هواکش باشد.وجود هوای پاکیزه و جریان منظم آن در محیط کارگاه کمک فراوانی به سلامت بافندگان و نشاط و شادابی آنها می کند(حداقل هوای لازم برای کارگر بر حسب نوع کار در محلهای سرپوشیده هر ساعت 30 تا 50 متر مکعب است)
6-در صورتی که از نور مصنوعی استفاده مشود بایستی که از نور سفید و زرد استفاده شود،چون استفاده از سایر نورهای رنگی برای چشم مضر است.در ضمن منبع روشنایی باید به طوری در کارگاه نصب شود که از بالا و پشت سر بافنده به دستگاه قالی بافی بتابد و منابع روشنایی طوری نصب شوند که جلو چشمان بافنده نباشد. 

7-بهتر است حتی المقدور از دارهای افقی استفاده نشود چون استفاده از این دارها به علت فورم قرارگیری بافنده و خم شدنش باعث ایجاد عوارضی چون کمردرد،پادرد،تغییر شکل لگن خاصره،ورم مفاصل و ...می شود و به سلامت بافنده ضرر می رساند.

8-دار قالی باید طوری نصب شود که بافنده تسلط کامل داشته باشد و احساس راحتی کند و طوری پشت دار بشیند که مجبور نباشد روی دار خم شود چون عدم نشستن صحیح باعث بوجود آمدن عوارضی که در بالا گفته شد می شود.

9-فرد قالی باف می بایست به هنگام کار حتما از زیر پای مناسب استفاده کند تا پاهایش آویزان نباشد.(زیرپا به نحوی باشد که زاویه بین ران و ساق 90 درجه باشد)

10-محل نشستن بافنده باید از چوب محکم و یکنواخت با پهنای حداقل 35 سانتیمتر و با یک تشک نرم و پشتی یا تکیه گاه پوشیده شود.

11- جهت جلوگیری از بیماری های پوستی و تنفسی مواد مصرفی در قالی بافی اعم از پنبه،پشم،ابریشم و نخ باید استاندارد و بهداشتی باشند.

12-مواد سمی و آتشگیر در کارگاه نگهداری نشود.

13-حداکثر سعی شود که از وسایل گرمازا مثل بخاری استفاده نشود و در صورت استفاده از قرار دادن آنها نزدیک دار قالی خودداری شود.

14-متناسب با متراژ کارگاه اقدام به نصب کپسول آتش نشانی شود و نحوه استفاده از آن به تمام افراد آموزش داده شود.
15-از قرار دادن دار در جلو پنجره خودداری شود.

16-توصیه میشود که از کار مداوم و پشت سر هم خودداری کنید و هر یک ساعت یکبار با انجام حرکات ساده ورزشی سعی کنید خستگی خود را برطرف کنید.

17-قبل از شروع به کار در کارگاه قالی بافی اقدام به زدن واکسن کزاز در مراکز بهداشتی کنید.

18-خانم های قالی بافی که باردار هستند زیر نظر پزشک اقدام به بافت قالی کنند چون نشستن طولانی مدت در نیمه دوم بارداری باعث تغییر شکل لگن خاصره و بروز سزارین می شود.(احتمال سزارین یک زن قالیباف 4 برابر بیشتر از زنی است که قالی بافی نمی کند و علت آن هم نشستن طولانی مدت روی تخته و فشار به استخوان لگن است)

19-نظافت کارگاه قالی بافی به صورت منظم انجام گیرد و در هنگام نظافت کارگاه از ماسک برای پوشاندن بینی و دهان استفاده شود.


20-برای راحتی بافت بهتر است از ابزار مناسب و سالم استفاده شود و در صورت بروز عیب در ابزار از مصرف آنها خودداری شود.ابزار خوب و سالم نقش فراوانی در تولید قالی خوب دارند،قالی باف ماهر هیچ وقت نمی تواند با ابزار بی کیفیت و معیوب قالی سالم و با ارزشی تولید کند.

21-برای بافت بهتر است از گره ترکی استفاده شود،چون در گره ترکی از قلاب استفاده می شود ولی در گره فارسی از قلاب استفاده نمی شود و در اثر تماس انگشتان با تارها باعث آسیب رساندن به انگشتان بافنده می شود.22-مدیر کارگاه باید از ورود اطفال و افراد مشکوک به کارگاه جلوگیری کند.

23-برای جلوگیری از نزدیک بینی هر 15 دقیقه تغییر وضعیت چشم و نگاه به مسیرهای دور مثل کوهها،پشت بام و ... لازم است.

24-استفاده از غذاهایی که دارای کلسیم و پروتئین ها لازم بدن مانند شیر،زرده تخم مرغ،گوشت،جگر،میوه و سبزی ها هستند برای بالا رفتن دید چشم و سفت شدن استخونها لازم است.

25-نصب جعبه کمک های اولیه و آموزش استفاده از آن به همه افراد کارگاه واجب است تا در صورت بروز حوادث اقدامات لازم را انجام دهند.
26-تعداد دستگاه ها باید متناسب با متراژ کارگاه باشد.

27-سیم کشی کارگاه بایدطبق اصول انجام شودو هر چند وقت یکبار سلامت سیمکشی چک شود.
28-انجام معاینات 6 ماهه برای تشخیص زودرس و درمان به موقع بیماری ها لازم است.

29-مدیر کارگاه نباید کودکان زیر 15 سال را استخدام کند.طبق قانون کار به کار گیری افراد کمتر از 15 سال 6 ماه تایک سال حبث دارد.

30-قالیبافی ضمن اینکه یک کار فنی و صنعتی است در همان حال یک هنر و کار ظریف است و با احساس و ذوق و دل بافنده سروکار دارد.با توجه به این مساله مهم لازم است بافنده قالی از شرایط مناسب روحی برخوردار باشد تا نتیجه کار او با ارزش باشد بنابراین باید با تنظیم 8 ساعت کار در روز و حداقل 2ساعت کار 15 دقیقه استراحت کند.

به امید سلامتی تمام فعالان صنعت فرش ایران و آینده درخشان این هنر ملی


نوشته شده توسط:امین سامی


ثبت سفارش
تعداد
عنوان